Wyjazd studyjny studentów Katedry Germanistyki UKW – Drezno, Lipsk, Berlin, 21-28.10.2018 r.

• 19 listopada 2018

W dniach 21-28 października 2018 15 studentek i studentów uczestniczyło w wyjeździe studyjnym do Drezna, Lipska i Berlina. Tematem przewodnim wyjazdu było „Niemcy - wyzwania i szanse w świetle kryzysu migracyjnego”.  Spotkanie studentów UKW z przedstawicielami instytucji rządowych i pozarządowych na różnych szczeblach było z jednej strony okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu współczesnej polityki, krajoznawstwa i kultury Niemiec, a z drugiej szansą na poznanie wielu ciekawych aspektów życia społecznego w Niemczech. Studenci aktywnie brali udział w dyskusjach, warsztatach i zajęciach przygotowanych przez instytucje zapraszające. Wyjazd studyjny miał charakter naukowo-edukacyjny, obywatelski i turystyczny.  Studenci wzięli udział łącznie w 15 spotkaniach z przedstawicielami instytucji naukowych, rządowych i obywatelskich, gdzie zostali ciepło przyjęci. W projekt zostali włączeni studenci z Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Lipskiego, którzy m. in. prezentowali swoje ośrodki i oprowadzali studentów UKW po swoich kampusach i miastach.

Studenci chętnie i aktywnie brali udział w warsztatach przygotowanych przez Forum Migracji i Demokracji przy Uniwersytecie Technicznym i przez Instytut Mediacji i Komunikacji w Lipsku, promując naszą Uczelnię i Miasto.

Miejscami, które szczególnie przypadły studentom do gustu były: Forum Migracji i Demokracji; interaktywne Muzeum Higieny i wystawa „Rasizm”; Szkoła Języków Obcych w Dreźnie, gdzie studenci aktywnie uczestniczyli w zajęciach i hospitacji lekcji; Caritas Niemcy; Instytut Mediacji i Komunikacji w Lipsku; Biblioteka Studencka Albertina; Urząd Federalny ds. Migracji i Uchodźców, gdzie zostali „wtajemniczeni” w procedury azylowe w Unii Europejskiej.

Ponadto w pamięci studentów pozostanie również spotkanie z dziennikarzem Sören Kittel (Funke Mediengruppe Berlin). Mimo  napiętego programu mieli okazję do zwiedzenia miasta, zabytków, miejsc pamięci i muzeów oraz wielu innych ciekawych miejsc.

Organizatorem i opiekunem naukowym był dr Janusz Pociask, który uzyskał dofinansowanie wyjazdu z DAAD (Niemieckiej Centrali Współpracy Akademickiej)

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Wydział Humanistyczny